Dalibor Onlain

Web consigliere

uvodna

info:
googlaj me
geolokacija
poslovno

mail/sms:
dalibor@gmail.com
099/311-9106
zrikka

arhiva:
ožujak ' 09
kolovoz ' 07
veljača ' 07
lipanj ' 06
travanj ' 06
prosinac ' 05
studeni ' 05
listopad ' 05
rujan ' 05
kolovoz ' 05
srpanj ' 05
lipanj ' 05
svibanj ' 05
travanj ' 05
ožujak ' 05
veljača ' 05
siječanj ' 05
prosinac ' 04
studeni '04
listopad '04
rujan '04
kolovoz '04
srpanj'04
lipanj '04
svibanj '04
travanj '04

< lipanj, 2006 >
P U S Č P S N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
OYO.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Komentari On/Off

Objašnjenja
Pisani tekstovi su isključivo moji kao privatne osobe i izraženi u slobodno vrijeme. Neka prava pridržana CC

mobilno/foto:




ZA ČITATI

HVALA

17.06.2006., subota

HRVATSKA - JAPAN : Pogled mulca s klupe

HM, HOBI IZBORNIK KAŽE...
Sutra je ključna utakmica hrvatske reprezentacije za drugi krug Svjetskog prvenstva u Njemačkoj i želim, kao jedan od tisuće ''hobi izbornika'' u ovoj zemlji, reći nešto o tome.
Otvorimo čitabu i kajdanku pa zaplešimo The Kockasti ples.

ZAGRIJAVANJE PRED UTAKMICU
Japanci su, posve očekivano, trenutak istine za ovu hrvatsku ekipu.
Brazil je bio uvod . Kako se igralo s izvanserijski kvalitetnom ekipom , domet ove ekipe je bio odigrati igru sa zalaganjem , iako je utakmica pokazala neuigranu ekipu Brazila.
No, Brazil , baš kao ni mi - neće osvojiti prvenstvo.

Svi smo pljeskali igri naših koji su igrali s punim angažmanom i srcem , a kojima je 1:1 bilo nadohvat ruke... A to je naša repka zaslužila. Ova je utakmica s Brazilom odlična za psihološku stabilnost naše reprezentacije nakon poraza u pripremnim utakmicama. Javnost je stala iza njih.

PROČITAJMO ŠTO PIŠE NA ZELENOJ TRAVI !
Dakle, potrebno je samo zaviriti na teren i ''čitati'' igru hrvatske i japanske reprezentacije . Upotrijebiti oko sokolovo.
Sve se vidi na travnjaku, no ne treba pametovati što će točno presuditi krajnji ishod ove utakmice jer je to guess game, iako i dalje vjerujem u našu mudru pobjedu.
Kao navijač, ne želim u bilo što drugo vjerovati.

BITI MUDRIJAŠ
Utakmica s Japanom biti će posve drugačija priča. Potreban je isti angažman kao i protiv Brazila, ali modificirana filozofija igre.
Mudra igra.
Japan se može pobjediti ali za to moraju biti ostvareni ozbiljniji preduvjeti.
U toj utakmici svaka nijansa je važna. Sve će odlučivati.

Od ne/iskustva Zica ( trenera Made in Brazil or in Japan ) , psihološkog profila i jačine igrača, popodnevne vrućine i sparine, kriterija belgijskog suca, te svih ostalih taktičkih komponenti i tjelesne spreme pojedinaca.

Individualna kvaliteta je na našoj strani, ali kako je u našoj reprezentaciji uzročno-posljedična veza između kvalitetne kolektivne ( timske ) igre i efikasnosti u napadačkom dijelu, a što ću elaborirati u nastavku, smatram da navedena individualnost neće previše dolaziti do izražaja, iako je lucidnost, vic, ''slobodna umjetnička kreacija'' koja ide mimo šablonske igre vrlo važna za prevagu i skroz poželjna.

HRVATSKA REPREZENTACIJA OD-DO
Tko smo, što smo, gdje smo i kuda idemo ? HR reprezentacione.

Hrvatska će igrati s Japanom ustaljenim sistemom/ formacijom 3-4-1-2 . Prema zadnjim informacijama igru će započeti s ekipom koja je počela protiv Brazila.
Suprotstaviti će se Japanu koji igra formacijom 4-4-2 iako nam krtice iz japanskog tabora govore da Zico uigrava obranu s tri igrača ( možda priprema ofenzivniju varijantu na naš gol, netko za uragan prvih 15. minuta ?? ).

NAŠI...
Krenimo redom. The Golman.
Na golu Stipe Pletikosa. U dobroj formi, izuzetno koncentriran i tu previše dvojbi i zabuna nema. Igra.

NAŠA OBRANA, TVRĐAVA I PLOT NA KOJEM NE PIŠE ...
Zadnja linija Dario Šimić ( desni branič ), Robert Kovač ( centralni branič ), Šimunić
( lijevi branič ).
Ova obrana duže vrijeme slovi za jednu od najtvrđih u svijetu ( barem u našem subjektivnom podneblju ) , vrlo pouzdanu , a što se pokazalo i u kvalifikacijama za svjetsko prvenstvo .

Onda su došle pripremne utakmice i mit o našoj dobroj obrani je splasnuo nekim nesigurnostima i backup kadrovskim rješenjima ( Tokić, Tomas ) a tada smo ''maltene'' izgubili utakmicu protiv Irana ( iako je bilo neriješeno ) , Poljske i Španjolske.
Pobjedili smo jedino Austriju, ali njih bi pobijedio i Graničar iz Đurđevca.

Sigurni branič Šimunić je povratnik nakon ozljede te je nastavio s dobrim igrama .
Naša je obrana protiv Brazila u prvoj utakmici bila odlična.
Pokazalo se ključnim i u toj utakmici , kao i u ovim pripremnim do sada, da vezni red nedovoljno disciplinirano igra obranu i da veliki teret ostaje na braničima izuzev Darija Srne koji je na utakmici s Brazilom morao igrati defenzivnije i pomagati Dariju Šimiću na desnoj strani ( gdje su bili Ronaldinho i ekipa ).

No, uz takav pritisak ( ozljeda, žuti kartoni ) u turnirskom način igranja mora se imati kvalitetna backupa rješenja za obrambeni red , a dostojan backup igrač za velike utakmice je jedino Tomas, IMHO.

Tokić nije u natjecateljskoj formi. Generalno gledano, obrana ulijeva povjerenje za sraz s Japancima ali uz uvjet da cijela ekipe ( posebno vezni red ) kvalitetno odradi obrambene zadatke uz stalnu trku što neće biti jednostavno.

RUPA NAŠA SVAGDAŠNJA POGOĐENA U SRIDU
Tu dolazimo do veznog reda naše reprezentacije.
Vezni red: Igor Tudor ( zadnji vezni ), Niko Kovač ( lijevi vezni ), Darijo Srna ( desni bočni), Marko Babić ( lijevi bočni ) te Niko Kranjčar ( polušpica-prednji vezni )

Štoviše, postavljeni Krajnčarev ( Zlatkov ) vezni red ne obavlja dovoljno kvalitetno obrambene niti ofenzivne zadatke, s iznimkom bočnih igrača ( Srna, Babić ).

Tu smo najtanji.
Svatko tko je igrao poziciju playmakera u nekom nogometnom timu zna o čemu govorim.
Fali nam kvalitetni razigravač koji kvalitetno može držati igru na sredini terena , iznositi loptu s naše polovice, preuzimati odgovornost i distribuirati kvalitetne lopte do napadača ( uz nostalgiju sjetimo se Bobana, Prosinečkog, Asanovića ).

Osobno mislim da je Kranjčar najviše odgovoran za ''prazninu'' veznog reda jer nije izvršio kvalitetan odabir veznih igrača, a drugo – za sistem kojim igra ( 3-4-1-2 ) potrebno je imati vezistu make or break. U našem slučaju je to break !

Osim kada funkciju playmakera preuzima Darijo Srna, no to nemože uvijek ( sjetimo se utakmice s Iranom gdje je kao bočni bio maltene klasični playmaker, ali preopterećen ).

Figurativno rečeno, takav igrač mora biri ''gazda'' , u suprotnom je ''luzer''.
Uzmimo za primjer ekipu talijanskog Milana. Dugo su igrali takav sistem, a Boban je tada morao odigrati funkciju ''gazde'' ili riskirao biti ''luzer''. Odigravao je u većini slučajeva briljantno i bio ''gazda'' Joza.

Nastavno na sve to, želim ilustrirati da mi nemamo takvog ''gazdu'' na sredini terena u veznom redu. Najbliže igri u sastavu formacije bio bio Niko Kranjčar. No, u praksi najbliži takvom pojmu igre naše formacije je fantastični Niko Kovač , pa i Ivan Leko koji dobiva samo sporadičnu minutažu te Luka Modrić kojem neiskustvo priječi da pruzme više odgovornosti, iako uz malo više drskosti može razigrati Pršu i posebice izgubljenog Klasnića.

Kad smo kod Nike Kovača, strašan manjak za Hrvatsku bi bio kada ne bi igrao protiv Japana, no znam da će on stisnuti zube i igrati bez poštede i biti naša kamikaza.
Još mi nije posve jasno da li će Niko u fazi obrane duplirati Nakamuru ( vezista Japana koji će biti njihov glavni kreator igre ).
Niko Kovač bi morao odigrati ulogu čvrstog bloka u sredini i prekidanja japanskih pasova.

TUDOR STIJENA I PALAČINKA OD JAPANCA ?
Što s našim zadnjim veznim Igorom Tudorom ?
Uz sav respekt prema njemu, mišljenja sam da Tudor nije najsretnije rješenje za vezni red jer je u fazi kreiranja igre primjetan njegov nedostatak '' finoće'' rolanja lopte prema naprijed ( ili kako kaže moj jedan poznanik da je sirov ).

U defenzivnom smislu je vrlo čvrst i potreban ovoj reprezentacije ( uvijek na rubu žutog kartona ) , posebice kada vidim koje su alternative na našoj klupi koje konkuriraju za njegovu poziciju. Zato , ipak, alternativa Tudoru baš i ne postoji. Uz respekt prema mojem poznaniku Jurici Vranješu čija forma nije na traženom nivou .
Uzimajući sve u obzir, Tudor mora igrati.

Japanski igrači će se pokušati nametnuti brzinom i brzom predajom lopte u srednjem redu tako da će biti jako zanimljivo vidjeti kako će Tudor, s onim uvijek visokim gardom sječi napade u sredini i zoni udarva, vjerovatno riskiravši neke nezgrapne startove koji bi ga mogli koštati kartona.

NA BOK, NA BOK, ZA NAROD SVOJ !
Vratimo se našim bočnim igračima. Stadardni prvotimci su Marko Babić ( lijevi bočni ) i Darijo Srna ( desni bočni ).

Protiv Brazila igralo se na Babića jer je Srna imao važnije defenzivne zadatke pomagajući sjajnom Dariju Šimiću.
U pripremnim utakmicama igralo se prvenstveno na desni Srnin bok, gdje je on suvereno preuzimao de facto funkciju playmakera reprezentacije ( vidi gore rečeno ) odnosno udarne oštrice.

I protiv Japana , pokušati će se konačno igrati više na Srnu koji daje do znanja na treningu da je ohladio glavu od nekih privatnih emotivnih smetnji ( ste čuli onaj glupi i ne-fair trač o njemu ? ) iako sam siguran da su Japanci odlično pročitali našu igru i da će duplirati naše bokove, dok će sredinom pokušavati dominirati trkačkom igrom ( sjetimo se da su protiv Australija savršeno kontrolirali sredinu terena sve do 83. minute utakmice dok ih nisu slomili uporni Australci i njihovi svježi igrači s klupe ).

GUZDIN SIN
Eh sad, što reći za Kranjčara kao polušpicu ?
Osobno mislim da u susretu s Japanom ne bi trebao igrati Niko Kranjčar već Luka Modrić, iako su za to male šanse.

O malom Kranjčaru samo kratko. Pokazao je da uz neosporni talent nije spreman preuzeti odgovornost u srednjem redu naše repke. Gubi se u toj polušpici.
Bježi od lopte, nedovoljno je čvrst u bloku u obrambenoj fazi igre, nedovoljno je agresivan prema naprijed i čini se da mu u intezivnom ritmu igre nema dovoljno kisika u plućima.

Iako našem izborniku nisam zamjerao kad je odlučio pokupiti sina na ovo prvenstvo, te uopće nije sporno da je Niko Kranjčar morao biti među 23 igrača na popisu, no smatram da se moralo odustati od njegove polušpice ( jer igra ni vrti ni mimo ) pa se pokazalo da je nedorastao zadatku.
No, nije mu za zamjeriti, i treba shvatiti da je ogromni medijski pritisak ostavio traga na njegovoj sigurnosti.
Sjetimo se, sve se računa. Svaka nijansa, svaki detalj.

Backup rješenje za Kranjčara je Luka Modrić. Ima žara i želje za igrom, i u nekim trenucima djeluje kao da ima višegodišnjeg staža jakih utakmica na sredini terena i trebalo bi mu ukazati priliku u utakmici s Japancima. Napose, u drugom dijelu utakmice kada će se tražiti svježina u igri.

RAŠLJARI
I tako smo došli do napadača.
Izvanredan čovjek i igrač, otkriće Otte Barića - Dado Pršo, te gordi Klasnić. O Oliću kasnije.

Špica ubojita ?
Ne. Statistika ipak kaže drugo.
Iluzija su sva ona zaleđa, driblinzi i šutevi iz daljine. Statistika otkriva jednu poraznu istinu o našim napadačima promatrajući poentiranje u mrežu.
Riječ u gradu/ selu je neefikasnost.

Sirovi podaci: U 21 poentiranju s zadnjih utakmica, s ukupno 9 ''bodova'' ( što golova, što asistencija ) sudjelovao je Darijo Srna.
Statistika, nadalje, pokazuje da su Pršo, Klasnić, Olić, Balaban i Ivan Bošnjak u 11 službenih utakmica postigli 7 od 21 golova reprezentacije. Zaključak , 33 % golova je djelo naših aktualnih napadača, a 67 % golova djelo svih ostalih igrača.

HRVATSKA TIMSKA IGRA
Gore sam već spomenuo kako je u našoj igri uzročno-posljedična veza između naše kvalitetne kolektivne ( timske ) igre i efikasnosti u napadačkom dijelu. Posve suprotno ono što smo gledali kod generacije prije ( ekipa iz Francuske 1998. ).

Transformacija se dogodila tako da je izvršen otklon od lucidnosti i izvanserijskih kvaliteta pojedinaca u vrhu napada ili sredini terena ( npr. tip igrača a la Šuker ili Boban ) što je korespondiralo s efikasnoću postizanja gola, te je postignuto približavanje tome da je efikasnost u napadu povezana s dobrom kolektivnom igrom.

Zapravo, to je odlična stvar za reprezentaciju ( zapravo za svaki tim ) i bila je nekakva prirodna evolucija jer je bilo teško za očekivati da se odmah može ponoviti onakva individualna kvaliteta sakupljena u generaciji igrača iz Francuske 1998 ( ako ikad ).

Kada dobru kolektivnu igru povežemo s efikasnošću postizanja pogotka, zabrinjavajuće je da smo unatoč solidnoj igri ( protiv Španjolske, Poljske u pripremnim utakmicama te Brazila nedavno ) propustili zabiti golove.

Što u takvoj situaciji napraviti s Olićem u vrhu napada ?
Iz našeg tabora stiže vijest da je na injekcijama i da će donekle biti spreman za sutra. Osobno mislim da bi Olić trebao s Pršom igrati u napadu od prve minute ( umjesto Klasnića, iako se Pršo i Klasnić kada je potonji konkretniji –bolje nadopunjuj ).
Sve ovisi koliko je Olić spreman za sutra.

U razmišljanjima kako sutra poraziti studiozne Japance ( ili bolje rečeno petoricu brazilskih stratega u njihovoj repki ) , nameće mi se đoker igrač – Boško Balaban.
Japanci su skenirali i pročitali našu igru .
U tome su temeljiti.
No, Boško Balaban je za njih velika enigma, i ako Balaban uđe u drugom poluvremenu, njegova svježina i postizanje gola može ''razbiti'' koncentraciju Japanaca i prisiliti ih na veće otvaranje i mogućnost greške.

JAPANSKA REPREZENTACIJA, SUNCE MOJE MALO, TRA LA LA
Tko su, što su , gdje su Japanci u svemu tome ? Japan United.

Prvo, evidentno je da njihov izbornik Zico ne drži sve konce u svojim rukama i da njegovo trenersko neiskustvo itekako može biti u korist Hrvatske. Izvrsni japanski golman Kawaguchi ( 6 obrana do sada ) javno je potvrdio navedeno. Srećom, Ivica Osim još nije njihov izbornik.

Sljedeća sistemska negativnost Japanaca je da nemaju potrebnu čvrstoću u konstantnom pritisku jakog intenziteta.
Pokazali su to u pripremnoj igri s Njemačkom kada su nakon vodstva 2:0 primili dva gola do kraja, i protiv Australije kada su razbijeni u 83. minuti ( Australski izbornik Hiddink briljantno je iz svojih igrača izvukao maksimum ).

Za konstatni pritisak na njihovu ekipu biti će potrebni svježi igrači u zadnjoj fazi utakmice ( vidi gore crticu oko Balabana, te eventualno svježine Luke Modrića u sredini ).

NAKAMURIN PLES
Njihov playmaker je Nakamura u velikom broju slučajeva.
Ovaj se igrač u transformaciji iz obrane u napad nudi i uzima loptu te munjevito razigrava bok i napad .
Tu treba sječi najviše lopti, umirivati igru, i nedozvoliti jurcanje i ishitrenost u igri kao ni ''prodavanje'' lopte.

Mene je osobno jako iznenadila Kranjčareva ( Zlatko, javi se ! ) tzv. apaurin strategija u igri protiv Brazila gdje se jasno vidjelo da su naši vezni igrači imali naputak da umiruju i umrtvljuju igru, jer su imali ispred sebe protivnika koji se voli nadigravati tj. igrati ''ševu''.

Istim principom treba i trkački jakim Japancima ''prištopati'' igru, uz plasiranje munje po boku, a sjetimo se da se utakmica igra u 15.00 sati po vrućem vremenu i da treba dozirati snagu.

Sljedeće, jasno je da Japance zbog niskog rasta svi vole diskriminirati i da svaki protivnik u tom dijelu traži šansu da u igri iz prekida ( korner, slobodni udarac ) visokim skokom đođe do poentiranja ( sjetimo se opet gore rečenog, ostali reprezentativci više zabijali nego napadači ).
Tu svoju priliku traže visoki branič Šimunić, vižljasti Niko Kovač i Dado Pršo.

Bonus na sve to, iako nebitno , evo znacenje imena japanskih nogometnih reprezentativaca. Svaki Japanac nosi ime koje nešto označava, pa kao lakša orjentacija za sutra:
Vratari:
Narazaki Seigo - Pravda i snaga
Doi Yoichi - Prvi ocean
Kawaguchi Yoshikatsu - Zivahnost

Obrana:
Moniwa Yosikatsu - Ozbiljan
Komano Yuichi - Prijateljstvo
Miyamoto Tsuneyasu - Uvijek vedar
Nakata Koji - Prostrani
Tsuboi Keisuke - Sretan covjek
Kaji Akira - Jasnoca
Nakazawa Yuji - Bog ti pomogao

Vezni igraci:
Endo Yasuhito - Zaštitnik vjernosti
Nakata Hidetoshi - Blagoslovljeni junak
Ogasawara Mitsuo - Potpuni čovjek
Nakamura Shunsuke - Izvanredan čovjek
Fukunishi Takashi - Uzvišenost
Inamoto Junichi - Koristan
Ono Shinji - Onaj koji raste

Napad:

Takahara Naohiro - Pravac i vedrina
Maki Seiichiro - Iskreni čovjek
Yanagisawa Atshusi - Stabilnost
Alex Urawa je Brazilac koji je uzeo japansko drzavljanstvo, a njegovo ime u prijevodu znaci - Akter tri grada.


Gore sam počeo nabrajati samo negativnosti, jer su Japanske jake strane posve poznate. Jaki su u trku i u brzoj igri, bojim se da su fizički kvalitetnije pripremljeni od naših, igraju u većini slučajeva vrlo odgovorno i disciplinirano ( ali ne pod jakim pritiskom ) , imaju čvrsti srednji red ( Nakamura, Fukunishi ), drske napadače ( Takahara, Yanigisawa ), izvrsno se transformiraju iz obrane u napad ( možda najjači kontranapad od svih repki u Njemačkoj, iako za sada neefikasan ).
O Nakati namjerno šutim. Taj je ''napaljen'' na našu ekipu i od njega se uvijek svašta može očekivati. Pa čak i potez previše.

KILAVI ZAKLJUČAK
Podvucimo crtu.
Pametnom i mudrom igrom uz pravilno doziranje snage, taktički jakom postavom tokom cijele utakmice, čvrste psihe i noge, možemo dobiti Japance jednim golom razlike ili u uvjetima naše kreativne i inspirativnu igre a raspašoju kod njih - više golova razlike .
Sve ostalo nas vodi u čemer i jad. I obronke Bilogore ;)

Ovom pobjedom bi dobili zamah za Australiju koja je također odlična ekipa i priprema protiv njihove klokanske igre morati će biti jednako ozbiljna kao i protiv Japana.

Svi igraju jako dobar nogomet na ovom prvenstvu i neće biti sramota kada odemo ''doma''.



- 16:34 - Komentari (29) - Isprintaj - #